gonzalezriverajavier gonzalezriverajavier
  • 01-06-2023
  • Physics
contestada

the surveyor probe left on the moon in 1966 has a mass of 270 kg. whats the force of the moons gravity on the probe?

Respuesta :

ujalakhan18
ujalakhan18 ujalakhan18
  • 01-06-2023

Answer:

[tex]\huge\boxed{\sf F = 437.4\ N}[/tex]

Explanation:

Given data:

Mass = m = 270 kg

Acceleration due to gravity on moon = g = 1.62 m/s²

Required:

Force = F = ?

Formula:

F = ma

Solution:

Since, here acceleration = g so F = mg.

So,

Finding force of moons gravity on probe.

F = mg

F = (270)(1.62)

F = 437.4 N

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Set goals and provide written documentation of their incremental progress in meeting those goals. This goal setting strategy is referred to as:
Evaluate the polynomial when x=4 y=-4 x^2-3y^2+2xy
When does the t-distribution approach the standard normal distribution?
What type of manufacturing is most responsible for TCE releases?
n The Canterbury Tales, the ____________ requests each pilgrim to tell two stories. host pilgrim guide friar knight
How would I graph the slope intercept form question, " The number of half dollars (0.50), n needed to park h hours if the costs $1.50 per hour to park?
Which table represents a linear function?
(Photo) Please help meWhat is the volume of the sphere shown below?
If 32.5 grams of CaO are dissolved in 212 grams of water, what is the concentration of the solution in percent by mass? 6.52% CaO 8.67% CaO 13.3% CaO 15.3
As adult female how much approximately calories should i have