vampomiawlandajea vampomiawlandajea
  • 04-03-2017
  • Physics
contestada

What is the mass of a baseball that has a kinetic energy of 100 j and is traveling at 5 m/s'?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2017
E = 1/2 m v^2.

E kinetic Energy
v velocity

Solve for mass m.
Answer Link

Otras preguntas

If Teresa's daughter is my daughter's mother, what am I to Teresa?
Unscramble pxnapd involving Algerba
Choose yes if you would document the item. Choose no if you would not document it. A graph that the writer constructed with information from another source. yes
Kris and Julio played a card game.Together, they scored 36 points in one game. Kris scored 2 times as many points as Julio. How many points did Kris and Julio e
The collection of sonnets known as "from the Portuguese" are called that because _____. 1. they were written while living in Portugal 2. they were originally wr
Solve the system of equations. 5x+9y+9z=5 4x+9y+6z=10 2x+2y+5z=9 Answer choices: a. x=116, y=8,z=-21 b. x=82, y=-10, z=9 c. x=-116, y=28,z=37 d. x=6,y=-14,z=1
Can someone please help with this question? Please A cylindrical tank has a radius of 15 ft. and a height of 45 ft. How many cubic feet of water can the tank ho
If a person is in front of a smooth surface from which a sound is reflected, the person would hear a sound that a. seems to come from behind the surface. b. has
What holds the slide on the stage
Find the unknown number in each proportion. N/30 = 9/15 and 0.1/0.6 = n/12