danmcynt7o6shimacmon danmcynt7o6shimacmon
  • 04-03-2017
  • Chemistry
contestada

A weightlifter lifts 1,600 N over his head 2.0 m. How much work did he do?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2017
Work done = Force * displacement
w = 1,600 * 2
w = 3200 J

In short, Your Answer would be 3200 Joules

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What did many people believe was the cause of the Black Death? answer is A.a punishment for sinful humans
how did you get 0.36 from 7/20
what was the biggest effect the columbian exchange had on europe
Gina says, "i can type 70 words per minute with no errors." she is expressing:
C, is y=-3x+2, and B, is y=-1over3x-2 PLEASE HELP
This is normal distribution pls help
What should the following documents was important to convince in the American colonist to break away from Britain
How do you say "I like to travel" in Korean?
What is the weight of a 76 kg astronaut on earth on the moon on mars?
How do you say "I like to travel" in Korean?