alisapaige21 alisapaige21
  • 03-03-2017
  • Chemistry
contestada

What is the molecular weight of one mole of H2O?

18 g/moles
18.06
17.008

Respuesta :

samquinnd
samquinnd samquinnd
  • 03-03-2017
The molecular weight of one mole of H2O is 18.01528(33) g/mol.
Answer Link

Otras preguntas

HELP NOW PLEASE UREGENT!! The variables x and y have a proportional relationship, and y=56 when x=34. Which equation represents this relationship? y=9/10x y=1 1
Help plz Matching Sounds puzzle Place the letter of the description in the first box.
A country has a comparative advantage in producing a good if:.
T = 42 – 0.77 How fast did the temperature drop?
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!! : What is the slope of the line that passes through the points (-1, 2) and (-4, 3)
The simplified form of 5√2 - 4√2/ √2 is... its estimated value is..
Find the average rate of change of the function below over the interval (-4,-1).
What happens when you have "minus a negative"?
66 En tu opinión Escribe. Give your opinion about these items using the adjectives provided. Modelo las botas - cómodas - las sandalias → Las botas son tan cómo
Michelle is proposing a new work-flow idea to her boss. What body language indicates that her boss is open to hearing Michelle’s idea? He is facing her. His fac