angelicamoran26842
angelicamoran26842 angelicamoran26842
  • 02-03-2017
  • Physics
contestada

1. A 1,000-kg car has 50,000 joules of kinetic energy. What is its speed?

Respuesta :

popcornrox37
popcornrox37 popcornrox37
  • 02-03-2017
Use KE= 1/2mv^2
So... 
50,000=(.5)(1,000)v^2
50,000=500 x v^2
Divide 500 on both sides 
100 = v^2 
Square root both sides to get rid of v^2 
Therefore v = 10 m/s
Answer Link
fc808
fc808 fc808
  • 16-03-2020

½mv²= KE  

½(1000)?²= 50000

500*?²= 50000

/500            /500

? ²=100

Square root  

?= 10

10 m/s is you answer

Answer Link

Otras preguntas

How many light sources do you know Pls list them
What is a tonal collage? We learnt it in school BUT  I can't remember.
how are the themes and topics different
A certain test is worth 155 points. How many points (rounded to the nearest point) are needed to obtain a score of 65%?
What are 2 numbers that when multiplied together you get 360 and when added together you get -96
Determine the half-life of potassium if in 3460 years a 200 g sample decayed into 25 g
What are enzymes also known as? What do enzymes do to biological reactions? What do we call the special shape on an enzyme molecule? What are enzymes made of? W
Factor completely, the expression: 2x^3-2x^2-12x
what is the answer to this question -√(12)+5√(75)
What are good book to read from war times about family / adoption / giving up of children