emilyklock66 emilyklock66
  • 01-03-2017
  • Physics
contestada

A 2.00 m wave has a frequency of 686 Hz. What is the speed of the wave?

Respuesta :

CometZ CometZ
  • 21-03-2018
Wave speed = frequency * wavelength
Wave speed = 686 * 2.00
Wave speed = 1,372 (m/s)
Answer Link

Otras preguntas

What goes into the cell for cr to occur
Autocracy or Democracy: One person is in charge
what does 3-3*6+2 equal
Debra has 2/3 of a pound of loose green tea leaves. If she wants to keep one-half if the tea at home and the other half at work, what fraction of a pound will s
A bus travels 20 km in 30 minutes. what is the average speed of the bus?
Use a transformation to solve the equation. m+12.6 = –24 a. m = –36.6 b. m = –12.2 c. m = 12.2 d. m = 36.6
50/117 in simplest form
Julia spends $2.25 on has for her lawn mower. She earns $15.00 mowing her neighbor's yard. What is Julia's profit?
what is it called when the species change over time
A magazine contains 7/12 articles the rest are adverts. If there are 204 pages in the magazine how many pages are adverts? Need answer ASAP!!!