Aishee Aishee
  • 01-03-2017
  • Chemistry
contestada

Calculate number of moles of 4.4g of CO2 and 5.6L of NH3 . Pls help . Its urgent

Respuesta :

scme1702
scme1702 scme1702
  • 02-03-2017
Moles of CO₂ = mass / molecular weight
Moles of CO₂ = 4.4 / (12 + 16 x 2)
Moles of CO₂ = 0.1 mol

Each mole of gas occupies 22.4 L at STP. Therefore,
Moles of NH₃ = 5.6 / 22.4
Moles of NH₃ = 0.25 mol
Answer Link

Otras preguntas

Protest question please help ASAP
BRAINLIESTTTT ASAP!!! 1. A student made the following observations about astronomical bodies. Observation 1: Mars reverses its direction of motion in the night'
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
Determine whether the vectors u and v are parallel, orthogonal, or neither. u = <6, 4>, v = <-9, 8>
How does bitting your cheek lead to a cancer sore
whats the radius of a circle with an area of 123 square feet?
The sternum is the flat bone in the middle of the chest that connects to the collar bones (clavicles) and the ribs. To which skeletal system does the sternum b
Please help me my life depends on it
what is the surface area of this prism?
I need help on this question