Ang11111 Ang11111
  • 01-03-2017
  • Chemistry
contestada

How many grams are in 0.5 moles C6H12O6?



Show work please!

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2017
Molar mass of C6H12O6 = 6x12 + 12x1 + 6x16 = 180g

SO mass of 1 mole of C6H12O6 = 180g

mass of 0.5 mole of C6H12O6 = 0.5 x180g = 90g

Answer Link

Otras preguntas

In retaliation for the Boston Tea Party, the British passed laws to punish Massachusetts. Specifically, the British closed Boston Harbor to trade until restitut
Which is larger, 7/10 or 3/4?
How does internationalism differ from isolationism?
What is the completely factored form of the expression 16x2 + 8x + 32?
What three biomes get the warmest
solving equations. find value of m 2m - 1/2 = m/7 + m/2 here is a picture of the previous question
$970 at 4 1/4% simple interest for 2 years
If the circumference of a circle is 94.25 inches then what is the radius?
what is 3/5 of 60 students?
if 30% of all students who enter a certain university drop out during or at hte end of their first year, what is the probability that more than 600 of this year