MakylahW304163 MakylahW304163
  • 04-11-2022
  • Physics
contestada

An impulse of 20,000 N*s is applied to a car, bringing it to a stop in 0.17 seconds. What force was applied to the car?

Respuesta :

HarneetF83720 HarneetF83720
  • 04-11-2022

F =

t = 0.17 s

Impulse (J) = 20,000 N

J = F x t

F = J / t = 20,000 Ns / 0.17 s = 117,647.0588 N

Answer Link

Otras preguntas

Which is less -56 or -67
Which fitness component involves improving the range of motion of the muscles and joints in the body?
A 240 kg motorcycle moves with a velocity of 8 m/s. What is its kinetic energy?
What is a possible pH of acid rain? 7.0 6.9 4.3 10.5
Michael graphs the equations y=-1/2x+4 and y = x + 1 to solve the equation -1/2x+4=x+1. His graph is shown below. What are the solution(s) of -1/2x+4=x+1 A. –1
2/99 simplified if you will :^
What actionn did president johnson have regarding america's involvement in the vietnam war?
i dontusually like math so this is probablly easy for you, what is pie multiplied by 6, and divided to the fourth
These countries were once part of india. select all that apply. bangladesh malaysia pakistan philippines
The diameter of a circle is 19 inches. Using the formula C ≈ 3d, what is the approximate circumference of the circle?