BraeleeJ623598 BraeleeJ623598
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

your calculation.11. What is the kinetic energy of a 2kg rabbit hopping at a speed of 1.25 m/s?

Respuesta :

BlytheR230663 BlytheR230663
  • 03-11-2022

Kinetic energy (KE) = 1/2 m v^2

Where:

m= mass = 2 kg

v= velocity = 1.25 m/s

Replacing:

KE = 1/2 x 2 kg x (1.25 m/s)^2 = 1.5625 J

Answer Link

Otras preguntas

(-2+6x^3-3x^2)+(4x^3-5+x^2​
!!!!!!! I need help on this question. There is a picture !!!!!
Solve the system. If there's no unique solution, label the system as either dependent or inconsistent. 2x + y + 3z = 12 x – y + 4z = 5 –4x + 4y – 16z = –20 A.
What is the treatment for Osteomyelitis?
What are combined vectors that go in one direction?
given: ABC is a right triangle with right angle C.(see the attachment for the rest)thank you
Diuretics that inhibit sodium ion reabsorption are called a. xanthenes b. osmotic diuretics c. thiazide diuretics d. carbonic anhydrase inhibitors
what is the centre of the "INDIA" ?​
The nitrogen cycle has a large _____ component, while the phosphorus cycle has a large _____ component. a. atmospheric, sedimentary rock b. terrestrial biotic,
Name the blood vessels that carry blood to and from the body. ___________ and __________