ShakaiA117290 ShakaiA117290
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

The mass of a satellite orbiting Earth is 15000 kg.

The mass of a satellite orbiting Earth is 15000 kg class=

Respuesta :

KyshonI469470 KyshonI469470
  • 03-11-2022

Newton's universal law of gravity

[tex]F=G\frac{m1\cdot m2}{r^2^{}}[/tex]

Where:

F= force between objects

m1= mass 1 = 15,000 kg

m2= mass 2 = 6x10^24

r = distance = 34,000,000 m

G= universal contant of gravitation = 6.67 x10^-11

Replacing:

[tex]F=6.67\cdot10^{-11}\cdot\frac{15,000\cdot6x10^{24}}{(34,000,000)^2}[/tex]

F= 5,193 N

Answer Link

Otras preguntas

astronomy can best be described as a/an
What is the plot in the story Charles by Shirley Jackson?
a park is 4 times as long as it is wide. if the distance around the park is 12.5 kilometers, what is the area of the park
what I 18 divided by 200 =
The ability to reason well is necessary for modern workers because __________. a. Communication with other workers will be difficult b. Creativity is not valued
a spider is crawling on a wall. first it crawls 1 meter up, then 1 meter to the left , and then 1 meter down. what is its total displacement?
what happens when a peppermint is put in these three things soda, vinegar, lemon juice, and milk plz help me i need this for my science project due in exactly 2
Need help please answer! What are the first six terms of the sequence, n2 (n squared)??
what is the part of speech for unanimous
How has the idea of citizenship changed throughout history?