JayleeZ559926 JayleeZ559926
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

How much time is required for a car engine to do 278 kJ of work, if its maximum power is 95 kW?

Respuesta :

JaidenceS126027 JaidenceS126027
  • 03-11-2022

W= work = 278 kj

P = Power = 95 Kw

t= time

P = W / t

Isolate t

t = W /P

Replacing:

t= 278kj / 95Kw = 2.93 seconds

It is required 2.93 seconds

Answer Link

Otras preguntas

How many chromosomes would a typical human cell have after mitosis but before cytokinesis?
Which statement best describes the significance of the Magna Carta?
A bowl contains 25 balls numbered 1 to 25. A ball is drawn and its number is noted. Without replacing the first ball, another ball is drawn. The probability tha
The fur of the snowshoe rabbit is brown most of the year and turns white in winter. the change begins in the fall and is a chemical response to the lessened amo
Please help me with questions 30 and 32 with work shown
Which equation is incorrect if x =0 1. 9x-3x-4 2. 12x-4 3. 5x+x-4
Which of the follwoing demonstrate a downside of crowdsourcing?
How many grams of fat in 10 ounces of roast beef?
What the answers for 1 and 2
. What metropolitan area is the largest in the world not bordering a body of water? Discuss A. Johannesberg, South Africa B. Dallas, Texas C. London, United