AnnoraP638355 AnnoraP638355
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

What is the net force on a 4.12kg dog that accelerates at 3.02 m/s^2

What is the net force on a 412kg dog that accelerates at 302 ms2 class=

Respuesta :

GhofranV593826 GhofranV593826
  • 03-11-2022

Answer: Net force = 12.4 N

Explanation:

We would apply the formula which is expressed as

Net force = mass x acceleration

From the information given,

mass = 4.12

acceleration = 3.02

Net force = 4.12 x 3.02

Net force = 12.4 N

Answer Link

Otras preguntas

Please solve this problem ​
DONT LOOK UP SWISH IN SWEDISH
HELP ASAP NEED HELPPPPP
The enrollment of students in evening classes at a local university decreased by 8% between two recent years. If the total number of students attending evening
D is wrong what is the right answer
How is the graph of the parent function translated A) left 3 units up 2 units B) right 3 units and down 2 units C) right 3 units and up 2 units D) right 2 u
The Except is from "A Christmas Memory" Which detail in the excerpt supports the idea that the narrator and his cousin spend a substantial amount of time togeth
Solve the system of equations. y = x2 + 3x - 4 y= 2x - 4
In Act 4, Scene 1 of Romeo and Juliet, what does Juliet bring with her to Friar Laurence's cell?
What is the measure of the unknown angle? Image of a straight angle divided into two angles. One angle is thirty five degrees and the other is unknown.