JiyahT450702 JiyahT450702
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

A sample of silver at 10°C is heated to 90°C when 1 kcal of heat is added. What is the mass of the silver?

Respuesta :

FabricioI749546 FabricioI749546
  • 03-11-2022

We can use the following formula:

[tex]q=m\cdot c\cdot(T2-T1)[/tex]

Where:

q = heat = 1 kcal = 4184000J

c = specific heat (of silver) = 0.235 J °C /g

m = mass

T1 = Initial temperature = 10°C

T2 = Final temperature = 90°C

Therefore, solve for m:

[tex]\begin{gathered} m=\frac{q}{c(T2-T1)} \\ m=\frac{4184000}{0.235(90-10)} \\ m=222553.1915g \end{gathered}[/tex]

Answer:

222553.1915g

Answer Link

Otras preguntas

why would bloggers tag posts with keywords
Which is the equation of the given line in standard form? y = 4 y = 4x x = –4 x = 4
As Chief Executive, a president must do which of the following? Select all that apply. attend cerermonial events like the Commemoration of D-Day in France ov
can you guys help me answer these!??
After the losses in greece why did the persians grow unhappy with the government
which is a true fact about two rocks belonging to the same age one containing fossils of an amphibian and the others containing fossils of mosses
Which part of this sentence is notcorrect?Estas muchachos altos son los hermanos de Rosa. A. altos B. muchachos   C. Estas   D. los
What is the square root of 61
how are igneous rocks created
what is the equation of a line for a nonproportional relationship