DelancyX538003 DelancyX538003
  • 03-11-2022
  • Chemistry
contestada

How many grams of water are produced in this reaction# 14

How many grams of water are produced in this reaction 14 class=

Respuesta :

AmadeusU602040 AmadeusU602040
  • 03-11-2022

answer

13. the molar mass of O2 is 32 g/mol

conversion: 2 mols x 16 g/mol = 32 g

14. there are 2 mols of water produced and this equals:

2 mols x 18 g/mol = 36 g

Answer Link

Otras preguntas

Find the 7th term in the sequence 1, -3, 9, -27,...
Starting from Newton’s law of universal gravitation, show how to find the speed of the moon in its orbit from the earth-moon distance of 3.9 × 108 m and the ear
What is the cause and affect on precipitation and temperature at each location
14-15) What are the two triggers that initiate binary fission?
slope intercept form slope:⅖ y-intercept:-2
Help with economics 25 points 1. What is the difference between progressive and regressive methods of taxation? Explain. 2. Identify actions a government can t
The majority of healthcare costs typically come toward the end of life due to increased risk of acute illnesses. true or false
What is Madison's role in the government at this time?
Help me with this please! I need it done for tomorrow!
2x+3y=7 3x-y=5 find the value of x and y