CianniZ573172 CianniZ573172
  • 03-11-2022
  • Chemistry
contestada

QUESTION 2How many moles are in 37.16 g of calcium sulfate,CaSO4

Respuesta :

CaylebX349540 CaylebX349540
  • 03-11-2022

In order to find the number of moles in a given mass of any compound, we need to use the molar mass of this compound, which is the total mass present in 1 mol of the compound. The molar mass of CaSO4 is 136.14g/mol

136.14 grams = 1 mol of CaSO4

37.16 grams = x moles of CaSO4

136.14x = 37.16

x = 37.16/136.14

x = 0.27 moles of CaSO4

In 37.16 grams, we will have 0.27 moles of CaSO4

Answer Link

Otras preguntas

An object with mass 60 kg moved in outer space. When it was at location < 13, -19, -3 > its speed was 3.5 m/s. A single constant force < 220, 320, -120
What are the operation sines that make this statement correct? 3_5_7_18_3=14
Write a complete reaction of succinic acid and acetic anhydride
An ice cube is dropped into boiling water. How will heat flow between the water and the ice cube?
The Commissariat established by Frederick William in Prussia became A. the overseer of the army. B. an agency of civil government. C. both a military and civil
which type of gas is filled in lays pack and why?
what does como eres tu mean in spanish?
let f(x)=2x-3 and g(x)= -x^2-1 find ( g o f) (x)
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?
can u tell me how to solve this promblem 4/7 plus 3/7