AbdurrahmanH65983 AbdurrahmanH65983
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

A machine raises an object of weight 1500 N through a distance of 5m. What is its efficiency if the energy input is 15 000 J?

Respuesta :

TafariU608406 TafariU608406
  • 03-11-2022

We have:

W = weight = 1500 N

D = distance = 5 m

Energy input = 15000 J

Apply:

Efficiency= useful output energy / input energy

Work = weight x distance = 1500 N x 5 m = 7500 J (useful output energy )

Efficiency = 7500 J / 15000 J = 0.5 or 50%

Answer Link

Otras preguntas

which type of gas is filled in lays pack and why?
which type of gas is filled in lays pack and why?
Six popular brands of tea are to be used in a blind taste study for consumer recognition. If three distinct brands are chosen from the six, and if the consumer
write an equation that is perpendicular to the line y = 2x + 13?
write an equation that is perpendicular to the line y = 2x + 13?
If 52 x equals 7800 y what does 1 x equal? What is the maths equation?
What are the characteristics of mass culture?
can u tell me how to solve this promblem 4/7 plus 3/7
which foods earthworms can digest?
You shoot an arrow set a target. The parabolic path of the arrow passes through the points shown in table. X. Y 30. 6 60. 7 100. 4 A. Find a quadratic function