YolotzinU700844 YolotzinU700844
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

A constant net force of 1560 N gives a toy rocket an acceleration of 1.6 m/s². What is the mass of the rocket?kg

Respuesta :

CarleenF387454 CarleenF387454
  • 03-11-2022

The formua for calculating force is expressed as

Force = ma

where

m is the mass of the object

a is the acceleration of the object

From the information given,

F = 1560

a = 1.6

Thus,

1560 = 1.6m

m = 1560/1.6 = 975

The mass of the rocket is 975 kg

Answer Link

Otras preguntas

What cruel action did macbeth order to insure his status
There are 25 servings in 12.5 once bottle of olive oil. How many oncees are in a serving?
Why Do We Sweat? Need some help
Explain 2 different ways to find the greatest common factor of 15x2y3  and 24x4y2 .
What are some behavioral adaptations for a porcupines?
why does the same side of the moon always face the earth?
Binary equivalent of decimal number 170
Identify two ways of changing the strength of an electric force
you are facing east. you turn left, then left again, then about face, then right. which direction are you finally facing?
please give three reasons why a battle would happen in a certain area ? :)