KathiaP545541 KathiaP545541
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

If a microwave is determined to use 661 W of power on a 120 V circuit, how many amperes does it need to run?

Respuesta :

AvahlynnV19930 AvahlynnV19930
  • 03-11-2022

The formula for calculating power is expressed as

Power = current x voltage

Dividing both sides of the equation by voltage, we have

current = power/voltage

From the information given,

power = 661

voltage = 120

Thus,

current = 661/120

current = 5.51 A

It needs 5.51 amperes to run.

Answer Link

Otras preguntas

does anyone know if 4 can go into 72
solve this literal equation2x=4a+2b
Scientists best apply critical thinking in their work through _______. a. the scientific method b. observation c. hypotheses d. experimentation
What is the evidence that Parliament held the REAL authority in the English constitutional monarchy?
Are these sentences time, sequence, condition, or state? We will have completed a full week's worth of work in the forest. We will be flying to a remote part of
this is science they just dont have the subject buy anyways describe interactions you have with the environment that you depend on to meet your basic needs   ho
Psychology question Jeremy grew up in an area where the land was flat. Sally grew up a large city with tall buildings. How may their depth perception be diffe
What percent of 150 is 9?
Need help drawing a picture to show 9/7
All living things break down _________ to make energy.