georgewmulbah georgewmulbah
  • 02-09-2022
  • Chemistry
contestada

Calculate the molar mass of 5.43). At STP, 0.280 L of a gas weight 0.400g. Calculate the molar mass of the gas.
​

Respuesta :

bharathparasad577
bharathparasad577 bharathparasad577
  • 09-09-2022

Given:

  • V=0.280 L.
  • Mass of the gas=0.400g.
  • Temperature=273K
  • PV=nRT
  • n=PV/RT

         =1*0.280 L/0.0821*273

         =0.0124moles.

  • Molar mass of the gas=Mass of the gas/n

                                          =0.400/0.0124=32.26g

Therefore, molar mass of the gas is approximately 32.26g.

Learn more about molar mass:

https://brainly.com/question/22503632

#SPJ9

Answer Link

Otras preguntas

Which is the equation of a parabola with focus (0, 5) and directrix y= -5?
Rehoboam, Solomon's son, had nothing to do with the division of the kingdom, except to accept it. true or false
How to factorise[tex] {8x}^{2} - xy - {7y}^{2} [/tex]
It took a force of 250 n to pull a crate weighing 765 n across the floor the work done was 3500 j how far was the crate moved
Determine the slope of the line 5x + 3y + 12 = 0 .
please help immediately
Cost minimization is an appropriate strategy in which stage of the product life cycle? a.introduction b.growth c.adolescence d.decline e.retirement
Briefly explain one major difference between mcpherson and horwitz historical interpretation
English colonies in the chesapeake were first and foremost business enterprises. a. True b. False
How did web du bois contribute to civil rights movement?