ahmedawintumaalembil
ahmedawintumaalembil ahmedawintumaalembil
  • 03-08-2022
  • Chemistry
contestada

Calcium Oxide at mass 14.0g react with water. Determine the mass at which the calcium hydroxide formed. [ Ca=40, O=16, H=1]​

Respuesta :

mathsoul mathsoul
  • 03-08-2022
Calcium oxide CaO = 40+16 = 56
Calcium hydroxide Ca(OH)_2 = 40+16+16+1+1 = 74

The ratio 56:74 is equal to 14:x with x being the unknown mass.
56/14 = 4
74/4 = 18.5
So the answer is 18.5g assuming the water is in excess
Answer Link

Otras preguntas

why was Evers assassinated
What is the letter ƒ in mathematics?
Two power lines run parallel for a distance of 222 m and are separated by a distance of 40.0 cm. if the current in each of the two lines is 135 a and if they ru
which of the following areas has the lowest population density
Emma can sign up for two after-school activities. She can choose soccer, softball, or dancing, and she can choose drama, band, or drawing. Which table shows all
Pedro has determined that the probability his shot will score in a lacrosse game is 0.30. What is the probability that he will score on two consecutive shots?
When german troops crossed the border into _______, world war ii began?
8+5 (15-5) X 2 please help i know its 33 but i can't prove my work i did it in my head.
What’s the answer for this question:)
After the climax of a story, what should the reader expect next?