leslievramirez459 leslievramirez459
  • 02-08-2022
  • Chemistry
contestada

What volume (to the nearest 0. 1 ml) of 4. 70-m naoh must be added to 0. 700 l of 0. 250-m hno2 to prepare a ph = 3. 20 buffer?

Respuesta :

pankajpal6971 pankajpal6971
  • 14-08-2022

log1.429V=3.20  volume (to the nearest 0. 1 ml) of 4. 70-m NaOH must be added to 0. 700 l of 0. 250-m HNO2 to prepare a ph = 3. 20 buffer

Solution ;

pH= pKa +log {[ NaOH ] / [ HNO2 ]​}

3.20=3.80+log{(V×4.70)/ ( 0.700×0.250)}

3.20=log1.429V

Volume will be 3.20=log1.429V

To know more about preparation of Buffer preparation an calculation please click here : https://brainly.com/question/22390063

#SPJ4

Answer Link

Otras preguntas

If f(1)=5 and f(n)=nf(n-1)-1 then find the value of f(3)
sometimes a linear equation is not written in slope intercept form. how do you convert an equation such as y + 2= x into slope intercept form​
what is A decreased by 20% and then increased by 20% of that? Please show your work.
AP World vs AP US History..... Thoughts?
What is the result of dividing the distance around a circle by the distance across the same circle? What number can you use as an approximate value for this rat
PLEASE HELP ME ASAP!!!
in the equation y=mx+b, b represent1)slope 2)rise3)y-intercept4)x-intercept ​
There are 6 girls and 7 boys in a class. A team of 10 players is to be selected from the class. What is the probability that a randomly chosen team includes 4 o
which situations are modeled by linear functionspt.1​
Can someone please help !!! ASAP!!!!!