ajmcgill5676 ajmcgill5676
  • 02-08-2022
  • Physics
contestada

A 1500-w heater is connected to a 120-v line for 2. 0 hours. how much heat energy is produced?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 02-08-2022

Answer:

10800 kJ

Explanation:

1 watt = 1 Joule /sec

1500 w = 1500 j/sec         2 hours = 7200 sec

1500 j/sec * 7200 sec = 10 800 000 j   = 10 800 kJ

Answer Link

Otras preguntas

Which text exemplifies the anti-Victorianism prevalent in the early twentieth century? a) Eminent Victorians b) Jungle Books c) Philistine Victorians d) The
Why did the settlers go to new mexico during manifest destiny?
does gas have as definite or indefinite volume
In scienceclass the teacher measured 800 milligramns of an chemical.How manyn grams is it.
I would like to know if 200 cm is greater or less than 3 m
Tatum weighs 47.39 kilograms.What is is her mass rounded to the nearest whole number?A.50 KilogramsB.48 KilogramsC.47.4 KilogramsD.47 Kilograms
How many quarts in 24 pints?
A special form of loose connective tissue that pads and insulates the body and stores fuel reserves is known as (A) epithelial tissue. (B) adipose tissue. (C) f
rewrite the expression without using a negative exponent 6m^-2
what percent of 126 is 22?