yusufmbutt yusufmbutt
  • 02-08-2022
  • Chemistry
contestada

O.25 moles of SO₂ will contain
A.2.5055*10^23
B.1.5055*10^23
C.3.5055*10^23
D.4.5055*10^23

Respuesta :

adebayojos11
adebayojos11 adebayojos11
  • 02-08-2022

Explanation:

number of mole s of H

2

= 0.25 moles

number of molecules = moles * Avogadro’s Number

number of molecules = 0.25×(6.022×10

23

)

number of molecules = 1.505×10

23

single molecule of hydrogen contains two H-atoms. So,

number of atoms = 2×(1.505×10

23

) = 3.01×10

23

Answer Link

Otras preguntas

Caitlin is 62 1/4 inches tall. Her older brother Jaime is 9 1/2 inches taller than Caitlin.Jaime is 2 1/4 inches shorter than their father. How tall is their fa
gulfside gifts has 48 boxes of postcards to sell. there are 24 postards in each box. if the shop sell 3 boxes of postcards, how many postcards does the shop hac
What was the importance of grain storage
Twenty two more than four times a number is less than 82
(S^2 +r^2)^2 Please show me how you got the answer.
Which word does not represent a type of behavior? A. patrimonial B. naive C. pedantic D. puerile
To convert drams to grams, multiply the number of drams by which number?
For a conclusion to be accepted by the scientific community, the data must be accurate, free from error, and A.reproducible. B.varied. C.unique. D.surprising
solve this equation: 5/8y=-1
About how thick is the biosphere ?