blakeneydawaynea blakeneydawaynea
  • 01-08-2022
  • Chemistry
contestada

A welding torch requires 602.1 L of ethylene gas at 2.77 atm. What will be the pressure of the gas if ethylene is supplied by a 110.6 L tank?

Respuesta :

m49xabjbk2 m49xabjbk2
  • 02-08-2022
PV=PV
(602.1 L)(2.77atm) = (110.6 L) (X atm)
1667.817=110.6X
15.07971971 atm = X
Rounds to 15.1 (sig figs so much fun)
Answer Link

Otras preguntas

Write two synonyms for this word transform
what will be the diameter and area of a circle whose circumfrence is 88 cm
Into which of the following is another substance dissolved? A. Solvent • B. Solute c. Dissolute D. Precipitate
show me the solving of 4 tan theta =5/8 find cos theta and sin theta 0°​
4. Calcium oxide is used to make soil less acidic. What is its formula?
. Question If C = 2 + 4x and D = 2x - 2, find an expression that equals 3C + D in standard form.
Convert the following expressions with rational exponents to the radical form (6^2/3)^1/2
the curve 12x^2-5y^2=7 intersects the line 2p^2x-5y=7 at the point (1,p). if p=-1, find the coordinates of the other point of intersection.
An alien from another planet landed on earth. He is fascinated by cars and is determined to figure out how they work. He decides to disassemble one of them, and
voolume for r=6in h=10in cylinder