jimena27303 jimena27303
  • 01-08-2022
  • Chemistry
contestada


Calculate the number of moles in 15 liters of oxygen at STP.
O 0.67 mol
O 67 mol
O 360 mol
O 1.5 mol

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 02-08-2022

Answer:

.67 mole

Explanation:

Using ideal gas law

PV = n RT

P = pressure = 1 atm at STP

T = 273.15 K   at STP

V = 15 L

R = .082057  L-atm / K-mol

Subbing in those values:

1 (15) = n  (.082057) (273.15 )      results in n = .669 moles

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between work done by fuel and work done by moving object??​
Point (3,2) lies on the line ax+2y = 10. Find a. ​
find the x and y intercepts of the graph of the function A. x intercepts (8,0) y intercepts (0,1/2) B. x intercepts none y intercepts (0,1/2) C. x intercepts (1
What is the racial breakdown of executed defendants?
What was the main reason that the Hausa did not develop empire?
Petra claims that he can use the Associative Property of Multiplication to rewrite (9.5 x 9) + 1 as 9.5 X 10. Is Petra correct? Explain.​
What is the purpose of License plates?
PLEASE HELP Will give brainliest and 5.0 rating xx
I need help plz help me
list the structures through which an egg cell travels, before and after it is fertilized, as it passes through the female reproductive system.