Spoiledgirl3265 Spoiledgirl3265
  • 01-08-2022
  • Chemistry
contestada

If the density of blood is 1. 060 g/ml. What is the mass of 6. 56 pints of blood?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 01-08-2022

Answer:

3290 gm

Explanation:

6.56 pints  * 473.1765 ml/pint  * 1.060 g/ml = 3290  gm  

Answer Link

Otras preguntas

Nous (manger) du pain au chocolat.
Which of the following are myths about the U.S. economy? Check all that apply. The standard of living in the United States (as measured by real GDP per person
What is the scientific name of Girrafe​
Why are having high self-esteem and knowing how to manage stress important?
plz help 8(2x+1)=4(7x+8)
Which excerpt best expresses a political reason for coming to the New World? *
3*4*(-6) Please help me out
need help will do annything please u get 45 pts
Evaluate 4x + (7 - z) - 6y for x = 2, y = 5, z = 4*
Throughout history, people have kept track of time by making O A) Secondary Sources O B) Calendars O C) Labels D) Sacred Texts I need the answer fast pls