flema3nTK1ailys flema3nTK1ailys
  • 04-02-2017
  • Chemistry
contestada

How many moles of ca(no32 are in 400 ml of a 0.80 m calcium nitrate solution?

Respuesta :

LIV8520 LIV8520
  • 14-02-2017
0.8 moles per L X 0.40 L (400 mL = 0.4 L) = 0.32 moles
Answer Link

Otras preguntas

Jackson buys a new Shirt. The shirt is 25% off the original price. Jackson pays a total of $11.34 for the shirt, which includes a sales tax of 8%. What is the o
If g(x) = x to the power of 2 + 2, find g(3)
The population of a city in 2005 was 18,000. By 2010 the city's population had grown to 45,000. Economists have determined that the population growth follows an
Explain the differences between a probate court and a small claims court.
Did the United States betray its democratic principles when it made the Philippines a colony? 100 points
P(A)=0.22 and P(B)=0.46 Find P(A OR B)
The countries that borders both finland and japan
Which of the following would NOT be a part of someone's wealth? Select the best answer from the choices provided. A. money in a bank account B. value of an
what are the all the types of energy and their meanings
Which conversion factor would you use to convert kilometers to miles