debip1830 debip1830
  • 05-07-2022
  • Chemistry
contestada

How many moles are in a gas with a temperature of 21°C, pressure of 1,351 mmHg and a volume of 2,000 mL

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 05-07-2022

Answer:

.147 moles

Explanation:

PV = n RT        choose the correct "R"   to be 62.364  L torr /(K-mol)

   T  needs to be in K  (so add 273.15)

1351 torr  * 2 L  = n  * 62.364 * (21 + 273.15 )

solve for n = .147 moles

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELPWILL THANK YOU AND GIVE BRAINLIEST
Fast food is bad for health.
Find the length of side x in simplest radical form with a rational denominator. Thanks in advance
In a county commissioner form of government, the state government has:
what can to do you good heathy
The chemical elements display periodicity when they're arranged according to A: Atomic Weight B: Atomic Mass C: Atomic Volume D: Atomic Number
Choose the equation of the horizontal line that passes through the point (-2,-1). Oy=-1 Oy=-2 Ox= -2 Ox= -1
Why did the Erie Lake of America become Dead Lake?
Which of the following functions has order 2 rotational symmetry about the same origin?
Can someone help me out with this one? + add an explanation on how you got the answer? Thanks!