rauljr971 rauljr971
  • 04-07-2022
  • Physics
contestada

Calculate the mass of an object whose weight is 400n and accleration due to gravity is 10 m/ s

Respuesta :

jnyakiamovictoria jnyakiamovictoria
  • 04-07-2022

Answer:

40kg

Explanation:

w=m×

w=400n

g=10

m=?

400/10=m×10/10

m=40

Answer Link

Otras preguntas

What is software security?
The perimeter of the triangle below is 41 units. Find the length of side AC. Write your answer without variables.
29=6x-8 What is the value of x
uh just take em ok ‼️‼️‼️‼️‼️
What are the statutory requirements for a pour-over gift into a trust? a) No requirements b) Must be in writing c) Must be notarized d) Requires court approval
WILL GIVE BRAINLIEST!! Find the measure of side WU.
what do vertical angles equal
You are choosing between two health clubs. Club A offers membership for a fee of $ 12 plus a monthly fee of $ 27. Club B offers membership for a fee of $ 21 plu
Difference between ionic product and ksp
Write an equation of the line that passes through point (3, -2) and has the slope m=-1/2