olasubomi1712
olasubomi1712 olasubomi1712
  • 02-07-2022
  • Physics
contestada

a note of frequency 200Hz has a velocity of 400m/s. what is the wavelength of the note​

Respuesta :

ujalakhan18
ujalakhan18 ujalakhan18
  • 02-07-2022

Answer:

[tex]\huge\boxed{\sf \lambda = 2 m}[/tex]

Explanation:

Given data:

Frequency = f = 200 Hz

Velocity = v = 400 m/s

Required:

Wavelength = λ = ?

Formula:

v = fλ

Solution:

Put the givens in the formula

400 = (200)λ

Divide 200 to both sides

400/200 = λ

2 m = λ

λ = 2 m

[tex]\rule[225]{225}{2}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Theo bought these items shoes that cost $19.99 socks that cost $ 4.19, a shirt that costs $ 8.50 and pants that cost $27.75. how can he estimate the total cost
how do I round off 248,739 to the nearest hundred?
Which event in history is seen by many people as the beginning of the Great Depression?
how is the shape of an enzyme related to its function?
How do you write 0.17 in word form?
whats the answer for -9x+1=-80 ? show work please
Round up 47125 to the nearest tens, hundreds, thousands, ten thousands
what integer does the square root of 18 lie between
How do I simplify 9/243
solve 5c + 4 = -26A. 6B. -6C. -4.4D. 3solve 3x - x + 2 = 12A. -5B. 4C. 7D.5solve 3(x + 1) + 6 = 33A.10B. 8C. 8.7D. -8solve [tex] \frac{y}{-6} [/tex] + = 9A. 24B