bereketanteneh438
bereketanteneh438 bereketanteneh438
  • 02-07-2022
  • Physics
contestada

A 20kg object acceleration by a force of 200N with coefficient of kineticfriction is 0.4 what is acceleration of the object?​

Respuesta :

rose5656
rose5656 rose5656
  • 02-07-2022

Answer:

Given - M = 20 kg

k = 0.4

F = 200 N

To find - acceleration

Solution -

F= kMA

200 = 0.4 * 20 * acceleration

200 = 8 * a

a = 8/200

a = 0.04 m s²

a = 0.04 m s²

Answer Link

Otras preguntas

The aggregation of nonpolar molecules or groups in water is thermodynamically due to the ________. A. increased entropy of the water molecules. B. decreased e
What is a major difference between the United Nations and the European Union? O A. The European Union does not have any influence over its member states' econom
It may be considered unethical to work part time (weekdays, ~20h/week) at night while working full time for an employer because:a.you are competing with your em
describe PASS in safety and emergency practices
what is the lcm of 15, 20and35
What would be a sufficient user account to provide temporary access to the network for a user such as a vendor representative or a temporary employee?
Find the nonpermissible replacement for a in this expression. Enter the correct answer.
What is the best approximation for the area of this circle? Use 3.14 to approximate pi. radius=6
Hi:) I need help with 1(a) , thank you so much :)))!
where william Wallace educated​