Lama343 Lama343
  • 03-02-2017
  • Physics
contestada

How much force is needed to accelerate a 100 kg mass at a rate of 2.5 m/s^2

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-02-2017
F= x
M=100
A=2.5

X= (100) (2.5)

x= 250 N!
Answer Link

Otras preguntas

In your OWN words, describe the cardiac cycle
Which conclusion do the data support?
What music society protects songwriters from illegal practices of their song?
Use a net of the square pyramid, if necessary, to find the surface area of the pyramid
If A( 6, -1) , B( 1,3) and C( k, 8) are three points such that AB = BC, find the value of k
The dot plots below show rainfall totals in the Highlands and Lowlands areas of a certain region. Which statement comparing the shapes of the dot plots is true?
Solve 2y - 3 = 4y +6. I y=
which statement bets expresses a common belief among nativists in the late 1800s and early 1900s
Which techniques are used to engage a reader? Select 4 options
What is the area of the triangle 4,3,5