desmondbaabu desmondbaabu
  • 04-06-2022
  • Physics
contestada

calculate the power output of a machine that lifts a 50kg crate through a height of 20.0m in one minute ​

Respuesta :

taiworasheedat399
taiworasheedat399 taiworasheedat399
  • 04-06-2022

Answer:

power= work done/ time

power=mgh/time

mass(m) =50kg

acelleration due to gravity (g)= 10g/m^2

height(h) =20.0m

time = 1min

Explanation:

power =50×10×20 /1

power = 10,000watts

power =10 ×10^3kw

p =10 Kilowatt's

Answer Link

Otras preguntas

why was the sepoy rebellion important
This using the substitution method
What causes the lines in the emission spectrum for elements? a continuous release of energy from the heated element a quantum absorption of energy as various e
Which of the following is proved by utilizing deductive reasoning? A.postulates B.undefined terms C.theorems D.definitions
what would measure of angle APQ be? what would the measure of angle NPQ be?
what is the square root of 45*2 rounded
Legitimate use of power is the definition of which term
what is the sixth president
How did the United States try to influence Vietnam’s national elections in 1956?
Hi, I have looked everywhere to gather what I can for my research project, can you help me? How old is fabric lenny? were is he from? what artwork has he done