saimababar62 saimababar62
  • 04-06-2022
  • Physics
contestada

A pile of 60 sheet’s of paper is 6mm high. Calculate the average thickness of a sheet of the paper

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-06-2022

Answer:

0.1 mm

Explanation:

60 sheets = 6 mm

We want 1 sheet so we divide both sides by 60 :

1 sheet = 6/60 mm

1 sheet = 1/10 mm

1 sheet is 0.1 mm

Hope this helped and brainliest please

Answer Link

Otras preguntas

solve the equation and state a reason for each step 5(3y+2)=25
There are 36 ribbons of which 1/5 are yellow, 7/15 are pink and the remaining ribbons areblue. How many blue ribbons are there?Answer:blue ribbons(show your wor
I will make best answer The following table shows the number of hours some students of a class listen to music each day: Student A B C D E F G H I J K L M N O H
Finn travels 25 miles per hour for 2 hours find the distance traveled (nearest tenth)
Does y=8x^2+2x+8 define as a function of x?
Calculate the value of one exterior angle in a REGULAR nine sided shape.
to stay properly hydrated, a person should drink 32 fluid ounces of water for every 60 minutes of exercise. how much water should Damon drink if he rides his bi
If you wanted to trace the creation of tectonic using magnetic bands to normal and reversed polarity your best place to measure the magnetic stripes would be
I need help with this step by step please.
What affect does the rhythm of the poem have on the reader