madisonjmitchel
madisonjmitchel madisonjmitchel
  • 04-06-2022
  • Physics
contestada

What is the acceleration of a car that goes from 22.0 km/h to 64.0 km/h in 9.4 seconds? (Answer to 1 decimal place)

Respuesta :

chris28le chris28le
  • 04-06-2022
22.0 km/h = 6.11 m/s
64 km/h = 17.8 m/s
a = (v(final) - v(initial))/time
a = (17.8 - 6.11)/9.4
a = 1.23 m/s = 4.43 km/h
Answer Link

Otras preguntas

-2[4-(3b+2)]=5-2(3b+6)
An angle and it's complement are equal. Find both angels
Please help!!!!!!!!!!!!!?
Why are green algae considered to be ancestral to plants?
Bill sold half of his comic books. He then bought 16 more if now he has 36, how many did he start with?
find the slope of the line through the given points : (6,3) and (9,6)
Find the circumference of a circle with radius 63mm
Which of the following describes the idea that heat is transferred as thermal energy by the interaction of moving particles? A. kinetic energy B. the theory of
Inflation is most harmful to what a. debtors b. creditors c. wage earners d. property owners
How to allow a support professional to view your screen?