BubbleTea720
BubbleTea720 BubbleTea720
  • 03-06-2022
  • Chemistry
contestada

At what temperature would 0.46 moles of a gas occupy 13.3 L if the pressure is 734 mm Hg?

Respuesta :

joechicken13 joechicken13
  • 03-06-2022

Answer: 341.6k

Explanation:

R= 0.0821

n= 0.46moles

v= 13.3L

p= 734mmhg = 734/760 = 0.97

[tex]T = \frac{p*v}{n*R}[/tex]

[tex]T = \frac{0.97*13.3}{0.46*0.0821}[/tex]

T= 341.6k

Answer Link
DCKZ DCKZ
  • 03-06-2022

Answer:

10100101

Explanation:

this is for the other person alt.

Answer Link

Otras preguntas

a memoriable piece of literature
At the conclusion of the Spanish American war, the United States
what is not the power of the president
which religion did china introduce into japan?
the higher the tolerance and dependence of a drug the
Natural selection directly affects which of the following? a. alleles b. genes c. phenotypes d. mutations
in 1804, the 12th amendment changed the way the united states
Expressions equivalent to 3/4x^3
me importa el medio ambiente y __________ a reciclar la basura. mi compañero de cuarto, fernando, tiene un perro entonces él va a __________al perro y _________
In the group of jobs below which does not belong? Secretary Stock Clerk Accountant Driver Receptionist