xenishere02 xenishere02
  • 03-06-2022
  • Chemistry
contestada

What is the volume of a sample of mercury, a liquid metal, if it has a density of 14 g/ml and a mass of 28 g?

Respuesta :

AnjulaReddy
AnjulaReddy AnjulaReddy
  • 03-06-2022
given ,

Density of sample of mercury = 14g/mL

Mass of sample of mercury = 28 g

We know that ,

Density = mass/volume

Hence ,

Volume = mass of sample/density of sample

Volume of sample of mercury , V = 28g/14g/mL

Volume = 2mL
Answer Link

Otras preguntas

What did Jim sell to get the combs in the Gift of Magi?
Use the food web to answer the question. snakes frogs birds rabbits insects grass which two organisms in the food web compete with each other for resources? a.
Using a pencil, pair of compasses, ruler and protractor, construct a triangle with angles 67° and 54° and side between of 6cm. Measure the length of the other s
A newspaper conducts a poll online to determine what proportion of voters approve of the proposed tax increase. In order to participate, people need to log onto
Solve this system by graphing. y = 2x - 7 y = - 3x + 8 (3, -1) (4, 1) (0, 8) (0, -7)
The forecast was 70 units for the current period while actual demand was 76. the forecast for the next period is 75.8. what is alpha if a simple exponential smo
Hello anyone from USA here?
Can the base of a exponential function be 1?
Hello anyone from USA here?
Line passing through points (-4,2) and (0,3)?