Abbate8306 Abbate8306
  • 03-06-2022
  • Chemistry
contestada

6. a sample of nitrogen gas occupies 28.5 l at stp. how many moles of nitrogen are present?

Respuesta :

wy53176
wy53176 wy53176
  • 03-06-2022

Answer:

1 mol of N2

Mole of N2= 28.5 L × -------------------

22.4 L of N2

=1.272 mole of N2

Answer Link

Otras preguntas

A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
What were some events/things that caused the Great Depression?
How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)
Can someone please help me ?
If ab = 10 and a2 + b2 = 30, what is the value of (a + b)^2?
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.
Why does Louis XIV want to expand France's border?
How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)
what is the kingdom and phylum of a euglena protest?
Why were people from Africa brought to Georgia?