moonxlight330 moonxlight330
  • 02-06-2022
  • Physics
contestada


A 12-kilogram mass has a kinetic energy of 150 joules. The speed of the object is
A.25.0 B.12.5 c.3.55 D.5.00

Respuesta :

Mohamed1429
Mohamed1429 Mohamed1429
  • 02-06-2022

Answer:

OPTION D 5 m/s

Explanation:

0.5 × 12 × v² = 150

sqrt(150/6) = v

v = 5 m/s

Answer Link

Otras preguntas

60>x and x >57 A x=61 B x=59 C x=50
What decimal shows the combined portion of boys who like pop and country music? Select ALL that apply! a .30 b 20% c .20 d .35 e 30% f 35%
Carol sliced a lemon into circular pieces to put in a bowl of punch. The piece above has a radius of 2.5cm. I’ll get you a lot of points if you answer this!!
A new park is built with a 3/4 mile trail around a lake. The city wants to include a bench every 1/8 of a mile. How many benches are needed.
Fill in the blank with the Spanish word that best completes the following sentence. Cuando hace sol, a mi familia le gusta ir a __________. la estrella la playa
Can someone please help meeee
On a horizontal number line, –43 is located to the left of –35. Enter an inequality that represents this statement.
124 is 355 more than the product of 144 and a what is this in a equation
Bentley had 17 pencils. Kerry had 32 pencils. How many more pencils does Kerry have than Bentley?
2/5(25y - 50) + 25y simplified