randellcole5128 randellcole5128
  • 02-06-2022
  • Chemistry
contestada

How much iodine (I2), in grams, should be added to water to produce 2.5L of solution with a molarity of 0.56M?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2022

Molarity=Moles of solute/Volume of solution in L

So

  • 0.56M=moles/2.5L
  • moles=0.56(2.5)
  • moles of Iodine=1.4mol

Mads of Iodine

  • Moles(Molar mass)
  • 1.4(126.9)
  • 177.66g
Answer Link

Otras preguntas

what are the zeros of f(x) = (x-1) (x+6)? select all that apply
Characterization analysis for teen killers club in a short paragraph so i can understand the book
Can you someone please help me with this question please
Summary on Bulgarias abandoned children
how may interphsd are in the cell
How many pairs of vertical angles are there9
What are the benefits of hormone replacement therapy (HRT) in NYC?
Kofa lift 10 sacks of rice each weight 100N off the back of a truck.the back of the truck is 120cm off the floor.how much work does he do?
Show that the straight line with equation 3x-y+8=0 is a tangent to the circle with equation x^2+y^2-18x-10y+16=0
An introductory, improvisatory-like movement that gives the performer a chance to warm up and sets the stage for a more substantive subsequent movement. A) Prel