boddusripriyarao boddusripriyarao
  • 01-06-2022
  • Engineering
contestada

A dice is thrown 420 times and the number 6 is obtained 63 times; express the frequency of obtaining
the number 6 as a percentage.

Respuesta :

garyimmanuel garyimmanuel
  • 01-06-2022

Answer: 15%

Explanation:

Frequency of obtaining = 63/420 = 0.15 = 15%

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation below
because all residential electrical outlet are never used
If f(x)=2x^3-6x at what point on the interval is the curve parallel to the secant line
If I had a mixture of salt, sand, and iron filings I could separate the mixture by …
ATGAAAGCCTATGCACCA What does this sequence provide coding for?
Why can't you eat or drink before wisdom teeth removal?
How are the achievements of indira gandhi similar to those of golda meir?
On Chris's birthday in 1992, he was half the age of his brother Joseph. On Chris' birthday in 1998, he was two-thirds the age of Joseph. How old will Chris be o
Rights that the accused has when suspected of a crime
A local bank reported to the federal government that its 5,246 saving accounts have a mean of $1,000 and standard deviation of $240. government auditors have as