12321234
12321234 12321234
  • 01-06-2022
  • Physics
contestada

Calculate the work done by a crane of power 80,000W in 60 seconds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-06-2022

Answer:

48MJ

Explanation:

Formula :

Work done = Power × time

============================================================

Given :

⇒ Power = 80,000 W = 80kW

⇒ Time = 60s

=============================================================

Solving :

⇒ Work done = 80kW × 60s

⇒ Work done = 4800kJ

⇒ Work done = 48MJ (megajoule)

Answer Link

Otras preguntas

A soccer team played 160 games and won 65 percent of them. How many games did it win ?
Why was FDR's Court Packing Plan a mistake?
What is the last number
A registered nurse (RN) pays 5% simple interest on a $175,000 mortgage for the construction of a house. What is the yearly interest paid on the mortgage?
Show that n^2-1 is divisible by 8,if 'n' is an odd positive integer.
What Is a Zionist? Please help me :)
What is the given equation in logarithmic form of 7^4=2,401?
[(24+16) divided by 8 times 5)]=? Please answer pllleeeaaaasee.
Does a scalene always have to have unequal sides?
what are at least 5 general PowerPoint guidelines that's you find useful and provide an example of how you would use each in real life setting