acf523058
acf523058 acf523058
  • 02-02-2017
  • Physics
contestada

What is the frequency of a wave that has a speed of 0.6 m/s and a wavelength of 0.020 meter?

Respuesta :

osprey2015
osprey2015 osprey2015
  • 02-02-2017
The formula for wave motion is speed of wave equals frequency times wavelength.v = f lambdarearrangingf = v/lambdaf = 0.6/0.02 = 60/2 = 30Hz, or cycles per second.
Answer Link

Otras preguntas

Use the distributive property to solve 4x(25+4)
what equation is the inverse of y= 13x+2
please guys I will gave a 50 points if I see a response pleasssssd
Let f(x)=-2-7 and g(x)=-4+3. Find (f o g)(-5) A.-53 B.23 C.-9 D.3
Do you feel that you have to be born in America to be considered an American
What was a major difference between social reformers and socialists in the 18th and 19th centuries
Round off the number 5028.563 to the nearest hundred
A reproductive a measurement is an accurate one? True or false
John owes a debt of $500 to his landlord. His father has agreed to pay 3 5 of this amount for him. How much will his father pay?
Passover is related to what event in Jewish history? A- God’s deliverance of the plague to Egyptian firstborns B- the forty years of traveling and wandering thr