josephmakungo9 josephmakungo9
  • 04-05-2022
  • Physics
contestada

A current of 2A flows for 2minutes through the wire in a motor. (1) how much charge passes through a wire this time​

Respuesta :

Hrishii
Hrishii Hrishii
  • 04-05-2022

Answer:

240 C

Explanation:

Given:

  • I = 2A
  • t = 2 minutes = 120 seconds

To find:

  • Charge passing through the wire (Q)

Solution: Formula relating Q, I and t is given as:

  • Q = It
  • Plugging the values of I and t in the above equation, we find:
  • Q = 2 * 120
  • -> Q = 240 C

Thus, 240 Coulomb charge will pass through the wire.

Answer Link

Otras preguntas

If 3.0 newtons are required to lift a carton 12 meters, how much work is done
Which of the following countries was most isolated from medieval Japan? India China Korea Russia
Which of the following is an example of an extrusive igneous rock? A. rhyolite B. granite C. andesite D. coal
which of the following word is spelled correctly answer
f(x) = x3 + 4x2 + x − 6 real zeros
a box is to be constructed with a rectangular base and a height of h cm. the length, l, of the box is 10 cm, and the width, w, is twice the height. which quadra
which angles are acute? check all that apply. thanks
Somatization is associated with a. schizophrenia. b. depression. c. conversion disorder. d. paranoia.
Solve for all values of x: 9/x + 9/x-2=12
1/X + 1/X+3 in simplest form