celyTorres19 celyTorres19
  • 03-05-2022
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of a solution that contains 20 grams of CaBr2
in 0.50 liter of solution?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 03-05-2022

Answer:

2 M

Explanation:

mole weight of CaBr2 = 40 + 2 * 79.9 = 199.8 gm

20 gm is then   20/199.8 =.1 mole

.1 mole / .50 liter = 2 M

Answer Link

Otras preguntas

What does a cluster tell you about the data on a scatter plot?
17 < 2x + 7 <29* Your Inswer
solve for d: d + (-5.004) = 2.826 PLease
Which measurement of a polygon in the shape of a square with 6-inch sides is a perfect square? area angles diagonal perimeter
Which is NOT an example of kinetic energy Question 8 options: a skateboard rolling down a hill. an arrow after it has hit the target and is at rest. a skydiver
Which city did British general Howe successfully occupy and defend in 1777? Philadelphia Saratoga Albany Boston
Explain how water circulates between the hydrosphere and atmosphere to create weather and climate. Use complete sentences and give at least three supporting det
how do i do this math problem?
2. The measure of an angle is 114°. What is the measure of its supplement?
what is 56(x)+78=321