EmmaMoore5761 EmmaMoore5761
  • 02-05-2022
  • Physics
contestada

In a circuit, the current at a location is 4 amps and the voltage is 9 V. What is the Power at this location of the circuit?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 03-05-2022

Answer:

36 watts

Explanation:

Power = V I

          = 9 * 4 = 36 watts

Answer Link
ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 03-05-2022

Answer:

P = 36 W

Explanation:

Given that,

→ Potential difference (V) = 9 V

→ Current (I) = 4 A

→ Power (W) = ?

Formula we use,

→ P = V × I

Let's solve the problem,

→ P = V × I

→ P = 9 × 4

→ [ P = 36 ]

Hence, the power is 36 watts.

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true of a homogeneous region? A.The people here speak English. B.The people here are originally from Germany, Uganda, and Mexico. C.The peopl
What is the rationalizing factor of √3? ​
what is globalization ??
Question 4: What is the solution of the system? * .A .B .C .D
The speaker compares independent clauses to ___ and dependent clauses to ___. a) adults; children b) children; adults c) adults; marriage d) marriage; adult
List the four Indian language groups of SC?
What elements of Socrates', Plato's, and Aristotle's philosophies do you see in modern Western society? Give examples.
plz help with number 2??
I NEED HELP PLS......
HELP ME OUT PLEASE! CPR should administered by untrained people should use both chest compressions and rescue breathing. a) True b) False​