Clintonrock6145 Clintonrock6145
  • 02-05-2022
  • Physics
contestada

An atom with seven valence electrons would most likely lose an electron to become stable true or fasle

Respuesta :

mulolodoris19
mulolodoris19 mulolodoris19
  • 02-05-2022

Answer:

false

Explanation:

since it has seven valence electrons it means it's a non metal and non metals always gain electrons.

Answer Link

Otras preguntas

17) What is the molarity of a solution with 55 grams of CaCl2 dissolved in .78 L of water? a. 64M b. 1.3 M c. 171 M d. 91 M
10 A town is planning a new library. The architect uses a computer program to design the new children's section shown in the diagram. 10 + - 10 -8 Which express
what is 7\15 - 4\9 in fractions
What mass of NaCrO2 can be obtained from the reaction of 7.40g Cr(OH)3 with 7.60g NaOH in the following reaction: CrOH3+NaOH==>NaCrO2+2H2O
What advantages do indigenous groups of people around the world have because of their different skin colors?
(x+2)·2x + (x-1)^2= 2 ?
If x=4–5i and y=-4– 7i,what is y-x?
Which of the following expressions is not equivalent to X ' ?A. X NAND XB. X NOR XC. X NAND 1D. X NOR 1​
Solve for .w 7w=98 Simplify your answer as much as possible.
write 5 factual sentences about corona virus pls answer bukas ko nato ipapasaAnswer:​