firefrakes
firefrakes firefrakes
  • 02-05-2022
  • Chemistry
contestada

What is the molar concentration (molarity, M) of a 450 mL solution that contains 2.00 mol of FeCl₂?​

Respuesta :

stephenslayla136 stephenslayla136
  • 02-05-2022

Answer:

3.50 Mol/L or M

Explanation:

450 mL / 1000 = 0.45 L

1 mole ------- 126.751 g

? mole ------- 200 g

moles = 200 * 1 / 126.751

moles = 200 / 126.751

= 1.57789 moles FeCl₂

M = n / V

M = 1.57789 / 0.45

= 3.50 Mol/L or M

Answer Link

Otras preguntas

The areas of two circles are 36(pi) and 64(pi). What is hte ratio of the diameters? of the circumferences?
how might the history of california have been different if the gold rush had not happened
What is the simplified form of the expression 2 * [(1+14)*7]+6/0.5^3?
one way that animals adapt to seasonal change
What is the main difference between the right side and left side of the heart?
Rmshot bought a 3.5oz chocolate bar.within 15minutes he had eaten 0.6 of the bar. How many ounces did he eat?
Rmshot bought a 3.5oz chocolate bar.within 15minutes he had eaten 0.6 of the bar. How many ounces did he eat?
What events began and ended athens' golden age??
A rectangle has an area of 30 square units and a perimeter of 34 meters.what are the dimensions of this rectangle
For f(x)=3x+4, find f(2) and find x such that f(x)=17