Chrischaris
Chrischaris Chrischaris
  • 02-05-2022
  • Physics
contestada

Calculate the kinetic energy in joules of a ball of mass 40g moving at a velocity of 4 metres per second​

Respuesta :

kaseyf04 kaseyf04
  • 02-05-2022
Given : A ball of mass 40 g moving at a velocity of 4 m/s.
To find : Calculate the kinetic energy in joules ?
Solution :
The kinetic energy formula is given by,

where, v is the velocity v=4 m/s
m is the mass m=40 g
Convert g into kg,



Substitute the values,



Therefore, the kinetic energy is 0.32 Joules.
Answer Link

Otras preguntas

solve the equation 4x^2-12x=7 algebraically for x
what is x= if (8x^3-9)^3=5832
Choose an element from the Group that will lose 2 electrons in order to achieve noble gas configuration? What is the group name for that element?
If x² - y² = 55, and x - y = 11, then y = a. 8 b. 5 c. 3 d. -8 e. -3
Why has the power to regulate interstate commerce become such an important power of Congress?
Given the equation representing a reaction at equilibrium: N2(g) + 3H2(g)==> 2NH3(g) + energy Which change causes the equilibrium to shift to the right? (1)
List Senator Taft's criticisms of the New Deal?
Which formula represents an unsaturated hydrocarbon? (1) C2H6 (3) C5H8 (2) C3H8 (4) C6H14
A substance is classified as an electrolyte because (1) it has a high melting point (2) it contains covalent bonds (3) its aqueous solution conducts an electric
a chef prepared five chocolate tortes for a dinner party. the guest consumed 2 5/16 tortes. how many tortes are left?